"Рідну землю хто кохає - писанку в душі плекає"




Писанка  для українця  - це всесвіт, філософія, історія, географія, культура, символіка, віра, сакральність, самовираження, мистецтво… Ідея навчати дітей писати писанку та через мистецтво писанкарства донести до дитини культуру писанки в  рамках діяльності Фонду духовного відродження "Думнич" виникла давно. Саме через писанку ми вирішили долучити дітей до традицій народної творчості. Куратором цього проекту стала Тамара Орефіївна Глушенок, заслужений народний майстер,  член Спілки майстрів народної творчості України.

Кожен учень під керівництвом знаних народних майстринь відкрив для своєї душі безмежний світ писанкарства. Під руками розтоплюється віск на яєчку, яке два уроки тому було біле, як і у інших однокласників. Момент істини! Свічка останній раз торкається яйця і перетворює його у витвір мистецтва, оберіг, закодоване твоє "я" на крихкій шкарлупці. Треба останній раз швиденько провести полум'ям по яйцю, та стерти ганчіркою весь віск. Чудо! На очах проявляються яскраві кольори та гармонізується те, що до того виглядало, як наплямкана багнюка. Заради цих палаючих оченят, тріпочущого щастям серденька від захопленої емоціями дитячої душі була проведена гігантська робота по школам Печерського району міста Києва, в яких на протязі вже більш як двох років вивчається курс "Духовної етики". 

Декілька місяців тому фондом були придбані та передані у школи для гурткової роботи література та набори для писанкарства: писачки, фарби та інші необхідні матеріали. Зацікавленість писанкарством виявили не лише  діти, а й вчителі. Діти набували знань з історії виникнення писанки, з орнаменталістики й символіки, про те, як через самобутній орнамент з абсолютною чіткістю можна визначити місцевість, де була зроблена писанка. Крім знань, діти дуже швидко набували й художньої вправності та майстерності. Тоді й виникла ідея проведення конкурсу серед дітей. Участь у конкурсі додала ще більшої наснаги вивчення народних традицій й набуття майстерності.

Тривала робота, поетапний відбір переможців призвели врешті-решт до основного фінального, підсумкового та урочистого Великоднього святкування "Рідну землю хто кохає - писанку в душі плекає". Парадокс конкурсу в тому, що розгублене журі відмовилось від визначення перших, других, третіх місць. Спантеличені шановні члени журі від кожної школи визначило по три перших місця!

В вітальному слові  Марти Ткачук, голови Фонду духовного відродження "Думнич" прозвучало для всіх: "Великоднє піднесення - маємо гарну нагоду відзначити наших молодих  майстрів з писанкарства, наших маленьких продовжувачів давніх народних традицій. Наша культура є знаною та шанованою в світі.  Гончарство, вишивка, малюнок, пісня, обряди - через все це світ відкриває для себе Україну і все це виокремлює нас з вами й робить цікавими для  всіх. Саме "Духовна етика та мораль" є тим фундаментом, на якому базуються всі інші надбання. Духовна етика - це не лише традиція наших дідів та прадідів! Це філософська, світоглядна і духовна спадщина, яка  допомагає нам  бути гармонійними із світом, із людьми, що нас оточують, із собою. Саме вона виступила оберегом крізь віки для такого крихкого, ніжного, беззахисного матеріалу, як яєчна шкаралупка.  "Духовна етика", це якщо хочете, велика духовна сила та  ліки наших сердець і душ, особливо в скрутні часи, які переживає світ. Я вірю, що саме через спілкування, через повернення до наших витоків, через духовну етику та мораль ми зможемо гідно захистити наших дітей від бід та трагедій сьогодення.  Захистити від зваб масової культури, яка ллється  з екранів кінотеатрів та телебачення, від  паління, алкоголізму, наркоманії й розпусти. Саме поширення й глибинне розуміння християнської етики  вбереже наших дітей, а відтак й майбутнє нашого народу та Батьківщини."

Безпосередньо про свято Христового Воскресіння розповів Протоієрей отець Іван Михайлишин, викладач курсу "Духовної етики та моралі". Діти його просто обожнюють. Це взірець вчительської любові та самопожертви.

Вже традиційними на заходах Фонду "Думнич" стали виступи  начальника Печерського районного управління освіти Олени Батечко з подякою за плідне співробітництво.

Підсумки конкурсу підвела пані Глушенок. Три переможця від кожної київської школи, що стали учасниками проекту, отримали  призовий набір традиційної народної кераміки. Для всіх учасників проекту став чудовим подарунком яскравий концерт за участі стипендіатів Фонду, а також народного колективу "Лілея", багаторазового лауреату численних всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів, володаря "Гран-Прі" Всеукраїнського фестивалю сучасної хореографії та двох "Гран-Прі" всесвітнього фестивалю "Світ музики" у Італії.

Наприкінці свята всі учасники проекту "Рідну землю хто кохає - писанку в душі плекає" отримали подарунки, дбайливо приготовлені Фондом для дівчат та хлопців та й ще вирізнені за віком. Крім іграшок, канцтоварів, солодощів та потрібних речей, кожна дитина отримала запашну пасочку, писаночку, цукерки та соки.

З яким захватом та  дитячою безпосередністю  діти отримували насолоду на святі з розумінням своєї особливості, своєї значущості. Вони на цей Великодень не будуть купувати орнаменти-наклейки для писанок.  Вони доторкнулись до таємниці виникнення світу. Ось чому Фонд "Думнич" взяв на себе високу місію нести як світло у темряві світло "Духовної етики та моралі".  І ми не зійдемо з цього шляху. Бо саме цей шлях є  вірний, бо саме він "веде до храму".

Ми всіх вас запрошуємо йти шляхом світла разом із нами, з вірою, з надією та любов'ю! Наш Фонд духовного відродження "Думнич" має грандіозні плани щодо розширення діяльності, тому радо запрошуємо до співпраці та партнерства небайдужих людей, яких хвилює доля системного та гармонійного виховання дітей.

Олена КАРАСЬ

- Мапа сайту
- Для друку

Телекритика

Правдошукач

Код кнопки:

Друзі:

Родинний сайт Букетів

protuvsih.com.ua

(*)
Останнє оновлення:
May 24. 2018 13:42:37
Powered by CMSimple