За лаштунками прес-конференції Віктора Ющенка




Текст, фото: Юрій ШЕЛЯЖЕНКО

22 квітня Президент України Віктор Андрійович Ющенко дав прес-конференцію в "Українському Домі", яка наживо транслювалася Першим національним каналом, "5 каналом", "24 каналом", Всесвітньою службою УТР та Українським Радіо.

Газету "Правдошукач" було акредитовано на цю прес-конференцію, за що можна тільки подякувати прес-службі Глави Держави. Однак, на превеликий жаль, нас не підпустили до мікрофона, щоб задати питання. Охорона пропускала за "списком, складеним самими журналістами". Взяти участь у складанні списку нашій газеті ніхто не запрошував. Лише після початку редактору газети "Правдошукач" Юрію Шеляженко було дозволено записатись під номером 15 (під номером 14 був записаний Сергій Лещенко, кореспондент "Української Правди"). До нас і УП черга так і не дійшла.

Питання, яке підготував "Правдошукач" до цієї прес-конференції, звучить так: "Зараз, під час економічної кризи, деякі органи влади та місцевого самоврядування намагаються вирішити свої проблеми за рахунок малого та середнього бізнесу. Збільшуються побори, ускладнюються дозвільні процедури, з'являються нові платні послуги. Все це відчули на собі економічно активні люди, яким доводилося мати справу з Київською міською адміністрацію та районними адміністраціями у Києві.  Як ви оцінюєте цю тенденцію, чи плануєте спростити ведення бізнесу в Україні і які заходи плануєте здійснити для підтримки вітчизняних підприємців?".

Взявши це питання у письмовому вигляді на бланку редакції, головний консультант прес-служби Президента Юлія Торговець, яка керувала "блокуванням" мікрофону, пообіцяла підготувати відповідь після прес-конференції. Однак редакція досі не отримала відповіді Президента України на своє питання. Ми все ще не втрачаємо надії на відповідь, і після її отримання вона буде негайно опублікована. Також хочемо нагадати Президенту, що у грудні 2008 року йому було направлено у письмовому вигляді питання газети "Правдошукач" про те, які газети він читає і які телеканали дивиться, проте відповідь на це питання не отримано й досі.

Під час прес-конференції Президенту було задано 12 питань. Наводимо ключові цитати з відповідей.

На питання Першого національного телеканалу щодо дати президентських виборів Ющенко не відповів, натомість сказав, що український парламент і український Уряд не справляються з виконанням функцій центра прийняття базових державних рішень. У парламенті, на думку Президента, нема коаліції. "За чотири місяці ми не бачимо відповідних рішень по формуванню Уряду, Прем'єр-міністра, прийняття програми Уряду, засад внутрішньої і зовнішньої політики і цілого масиву основ, які визначають офіційний державний курс в тому чи іншому питанні" - підкреслив Ющенко. Він нагадав, що готовий піти на дострокові президентські вибори, якщо парламент прийме рішення про проведення дострокових парламентських виборів "на новій виборчій базі", зокрема, за умови "зняття імунітету".

- Я, як Президент, буду неустанно повторювати: коаліція повинна мати більше 226 народних депутатів. Тоді - це інститут, який буде ритмічно працювати і не буде джерелом кризи,- сказав Ющенко.

На питання "5 каналу", чи є у Президента намір розпустити Верховну Раду, Ющенко відповів таким чином: "Мова йде про дійсно якісну перезарядку ключового політичного інституту, законодавчого інституту нації - Верховної Ради України. І тому варто робити все, щоб спонукати вибори на новій виборчій системі. Але для того, щоб це сталося, потрібна правова основа. Я звернувся декілька місяців тому до Конституційного Суду з метою отримання роз'яснення по ситуації, відносно якої уже протягом термінів, які встановлені в Конституції, не було завершення формування коаліції ".

На питання із Запоріжжя про те, чому Верховна Рада досі не унормувала порядок проведення земельних аукціонів, Ющенко відповів: "Утримання такої ситуації і прийняття четвертого мораторію на рух землі, на моє глибоке переконання, це політика вчорашнього дня. Це корупційна політика. Це політика, на якій декілька феодалів у Верховній Раді, які орудують, починаючи від Київщини і закінчуючи кожним краєм української землі, бачать собі добру нагоду попрацювати корупційним, мафіозним, нечесним способом. І тому я, як Президент, всіляко виступаю за те, що би ми якомога швидше могли прийняти чотири відповідні закони, які можна легко прийняти протягом одного місяця, двох місяців. Це національний реєстр. Це кадастр. Це система, яка контролює закладну іпотеку землі. І таким чином дозволити рух землі... Криза виникла від того, що у 2008 році Урядом була сформована ініціатива про затвердження порядку проведення аукціонів, який передбачає з одного місця, з одного центру проводити всі земельні аукціони в Україні, починаючи від селищної ради і закінчуючи столицею. У цьому абсолютно більшість людей, від яких залежало це рішення, і в парламенті в тому числі, побачили корупційну схему. Це та концентрація неконтрольованої влади, яка привела би до виникнення десятків корупційних схем... Місцева влада перед громадою повинна відповідати, як вона розпоряджається цією землею ".

На питання від інформаційної агенції "Українські Новини" щодо того, чи будуть встановлені та притягнуті до відповідальності замовники і виконавці отруєння Віктора Ющенка ще до кінця його президентства, Віктор Андрійович відповів: він "задоволений, як останній час працює по даному питанню Генеральна прокуратура", а от парламентська комісія, на його думку, "ніколи не допоможе слідству. Її мета все зробити для того, щоб справа... затягнулася".

На інше питання від тої ж інформагенції щодо ставлення Президента до рішення Кабінету Міністрів стосовно скорочення державного замовлення у ВУЗах Ющенко відповів:

- Чотири роки тому рівень державного замовлення по вищій освіті складав приблизно 46%. Хоча, як ви знаєте, закон вимагає не менше 50%. За три роки рівень державного замовлення через свідомо організовану державницьку політику по даному питанню ми довели до 54%, впровадили зовнішнє тестування. Переконаний, що 100 тисячам дітей дали можливість без корупції прийти до вищої школи.

Також Ющенко заявив, що бюджет 2009 року має бути переглянутий і при перегляді бюджету він обов'язково зініціює питання підвищення державного замовлення в сфері вищої і середньої спеціальної освіти.

На питання зі Львова щодо оцінки діяльності команди губернаторів, зокрема на Львівщині, в контексті подолання наслідків економічної кризи Ющенко не відповів. Натомість він зосередився на питанні подолання наслідків повені, яка була минулого року. За його словами, збитки, нанесені стихією, за оцінками експертів склали 1,5 млрд. доларів. Президент високо оцінив "добре організовану роботу" війська та підрозділів Міністерства Надзвичайних Ситуацій, відзначив, що постраждалі від повені "відчули на собі солідарну допомогу всієї України".

- Ми продемонстрували, що ми одна нація, що ми один народ, який може подати в саму лиху годину руки один одному незалежно від географії,- заявив Ющенко.

Після цього Президент присвятив мало не п'ять хвилин критиці уряду, який нібито не забезпечив належний рівень фінансування та матеріального забезпечення для подолання наслідків повені, перерахував численні заходи, які, на його думку, треба передбачити для фінансування західних областей при перегляді бюджету, і відзначив, що йому "було приємно заслухати доповіді голів обласних адміністрацій" з інформацією про те, як вони розпорядилися гуманітарною допомогою.

У відповідь на питання газети "Известия в Украине", коли зрештою можна очікувати на поліпшення україно-російських відносин, Ющенко відповів, що "для України українсько-російські стосунки - це є один із національних пріоритетів, але характер цих стосунків далеко не завжди залежить від української сторони".

- Чому ми не можемо налагодити режим спільної митної служби? Чому ми не можемо налагодити об'єднані пости? Чому ми не можемо вирішити питання демаркації, яке 16 років висить? Україна наповнена цими ініціативами. Але, на жаль, відповідь на те, бути цьому чи не бути, не на українській стороні знаходиться,- заявив Ющенко. Також він заявив про необхідність "змінювати, допрацьовувати, удосконалювати" українсько-російські відносини навколо купівлі й транзиту природного газу, оскільки нинішня ціна транзиту не відповідає європейським стандартам та собівартості, а за діючою формулою ціни "Україна сьогодні має ціну газу 280 з лишнім доларів, а Німеччина, вибачте, на третину менше".

У відповідь на питання з Одеси про реакцію Румунії на відкриття захисної дамби Дунай - Чорне море Ющенко сказав: "Я аплодував будівельникам, місцевій владі, Міністерствам екології, транспорту і зв'язку за проведену роботу... Україна буде відновлювати цей річковий водний прохід. Буде розвивати навігацію, буде створювати тисячу робочих місць, бо це відповідає вигодам України... Приємно відмітити, що за останні три місяці через зусилля міністра екології були зняті всі міжнародні застереження щодо господарського освоєння в Україні Кілійського русла і гирла Дунаю... Ми вперше зробили захисну дугу, яка допомагає сьогодні нам забезпечити судоходність на природному гирлі Дунаю".

На питання від Османа Пашаєва з телеканалу СТБ Ющенко відповів так. Стосовно можливості скасування спрощеної візової системи для громадян ЄС, США і Канади Президент заявив: "Я переконаний, що факт перебування в Україні іноземного туриста, дипломата, політика приносить Україні доходів більше, ніж консульські доходи Міністерства закордонних справ... 4 червня ми підписуємо з Європейським Союзом план переговорів про безвізовий режим". На друге питання щодо жарту Ющенка, коли він назвав невмілого робітника "молдаванином", Президент відповів: "То невдалий був жарт". Зрештою, на питання щодо оцінки творчості Алли Пугачової, Ющенко назвав її "талановитою співачкою" і заявив: "Я шаную цю людину, шаную те, що вона робить для розвитку російської культури".

На питання із Запоріжжя про "рейдерське захоплення" титано-магнієвого комбінату Президент навів як приклади за аналогією "Турбоатом", "Квазар", "Промінвестбанк". "Рейдерські атаки... проводяться і будуть проводиться... тому що частина людей у цій країні просипається, лягає з повною недоторканістю" - заявив Президент України, недоторканність особи якого гарантована Конституцією. Також Ющенко виступив з критикою "партійних міркувань" при призначенні суддів та прокурорів.

На питання інформаційного агентства "Укрінформ" щодо того, як Президент збирається "реанімувати" очолювану ним політичну партію "Наша Україна", Ющенко заявив: "Я не хочу виступати агітатором тої чи іншої політичної сили, але я вам хочу сказати, якщо ви зробите достатній самоаналіз, повірте, мало кому окрім "Нашої України" ви будете щасливі віддати свої голоси".

Нарешті, на питання однієї з малотиражних щоденних всеукраїнських газет про те, чому "нічого не зроблено" "на ниві боротьби з корупцією" Ющенко відповів,  що без правової основи, яку не дає йому парламент через "партійні інтереси", Президент нічого більшого не може зробити для боротьби з корупцією, окрім внесення законодавчих ініціатив, і такі ініціативи вносилися та були "провалені".

Після закінчення прямої телевізійної трансляції Ющенко відповів ще на одне питання від телеканалу "1+1" про те, чи збирається він балотуватись в президенти на другий строк. Відповідь була такою ж багатослівною, як і на попередні питання, але чомусь не увійшла до офіційної стенограми прес-конференції. Суть відповіді - у заключній репліці: "це так ясно і так очевидно!". Вибори президента в парламенті Ющенко назвав "репресіями з Конституцією" й назвав три основні демократичні цінності, які намагався відстоювати, перебуваючи на посаді Президента: свобода слова, свобода вибору, формування відповідальної влади. Говорячи про свободу вибору, Віктор Андрійович розкритикував уряд ("і сьогоднішній, і вчорашній") за протидію створенню національного реєстру виборців, водночас він заявив, що за останні чотири роки ситуація зі свободою вибору покращилася. Відповідальну владу, на думку Президента, не вдалося збудувати не з його вини, бо "виборець голосує за чорний ящик, за закритий список", не знаючи, скільки у кандидатів судимостей, а партії займаються "політичною корупцією".  Заявив, що політики не приймуть його проект Конституції, тому його мають приймати "47 мільйонів людей" (явно натякаючи на референдум). Президент також докладно розповів журналістам свою думку про рівень свободи слова в Україні (слухайте її у розділі "Подкастинг"):

- Пункт номер один - свобода слова, вільний журналіст. Країна, яка цього не зробила, ніколи не зможе стати демократичною. Це нелегка політика. Це дуже болюча політика для того Президента, який проводить це, бо найбільше голок в спину отримує він від вас. Я не ідеаліст і добре розумію: стати незалежним журналістом за чотири роки дуже важко. Нема досвіду, нема практики. А саме головне, є система залежних координат. Я розумію, як сформований інформаційний простір України. Я добре розумію, від кого дуже часто залежить і ваша позиція. І тому кажу: це ще не свобода слова. От коли ви не будете писати, що ви не хочете писати, то буде свобода слова. А коли ви пишете про все, що попало, бо так того бажають "дехто", це ще не свобода слова. Але і це ми переживемо. Я переконаний, що за чотири роки, те що ми досягнули, говорить на вашу користь і те, що при будь-яких обставинах вас ніхто не загонить в 2004 рік. Це добре.

- Мапа сайту
- Для друку

Телекритика

Правдошукач

Код кнопки:

Друзі:

Родинний сайт Букетів

protuvsih.com.ua

(*)
Останнє оновлення:
May 24. 2018 13:42:37
Powered by CMSimple