Станіслав Аржевітін: "Майже 60 мільярдів було вилучено і банківська система продовжує функціонувати"

Голова Ради Асоціації Українських Банків, народний депутат України (фракція НУНС), перший заступник голови комітету ВР з питань фінансів та банківської діяльності Станіслав Михайлович Аржевітін відповів на кілька питань газети "Правдошукач" щодо актуальних проблем банківської сфери.

- Прокоментуйте дві постанови Верховної Ради про персональну відповідальність Віктора Ющенка за обвал гривні та скасування постанови про призначення Володимира Стельмаха головою Національного Банку України.

Як на мене, ці постанови прийняті в дивний спосіб. Щодо першої - незрозуміло, про яку конкретно відповідальність йдеться. Щодо другої - тут юристи в кулуарах Верховної Ради її обговорювали, навіть скептично ставились щодо її конституційності. Ця постанова призупинить свою дію, варто тільки Стельмаху оскаржити її в суді. Я думаю, аналогічні дії може вжити і Президент України. Тому, мені здається, ці рішення більш політичні, ніж юридично виважені.

- Які перспективи зараз повернення депозитів людей, які "зажаті" банками?

Важко казати про перспективи. Але за умови, якщо банківська система призупинить кредитування реального сектору економіки, то, звісно, повернути кошти можна навіть і достроково. Але чи правильний це крок? Чи цього вимагає сьогоднішня кризова ситуація і ті сектори економіки, які потрібно підтримувати?

Сьогоднішні рішення, я думаю, не додали стабільності до такої ситуації. Тому що говорили всі, хто хоче. Знаєте, як на мене, обзивати вищих керівників Національного Банку клоунами - я думаю, що це неправильно. Це не по-державному. І взагалі, так як стояло сьогодні (26.01.2009 - прим. ред.) питання - про те, щоб звільнити голову Національного Банку і його заступника - я думаю: про що стояло, взагалі, питання? Про те, щоб укріпити нашу грошову одиницю? То треба і поставити питання про причини, які сприяли знеціненню і втраті стабільності нашої грошової одиниці. І тут є безліч складових.

Сьогодні просто знайшли Національний Банк як крайню установу, на яку перевели всі стрілки відповідальності. Але це ж насправді не так! І будь-який економіст скаже, в будь-якому підручнику можна прочитати, які складові можуть впливати на стабільність грошової одиниці.

Я дивуюсь, що Національний Банк мовчить, як води в рот набрав. Я пригадую ті антикризові заходи, з яких починалося, я пригадую, яка ревальвація була на початку року. Сьогодні, фактично, Національний Банк всупереч закону перераховує свої перевищення доходної частини над витратною в бюджет для того, щоб виплатити по пенсіям, дає кредит на пенсійне забезпечення. І в той же час Кабінет Міністрів його звинувачує за те, що Національний Банк робить корисне для нього! Незрозуміло. Це, знаєте, як-то так не-по партнерськи виходить.

Так, в Національному Банку є безліч проблем, від непрозорості рефінансування до невизначеної валютної політики. Це - звісно. Можливо, хтось любить чи не любить Стельмаха, але не можна ж так забрати всі конституційні інструменти Національного Банку по регулюванню всієї банківської системи, такі, як рефінансування, як встановлення облікової ставки НБУ. Це ж його функція конституційна!

Тому прийняті постанови навіяли на мене великий смуток і сумніви в тому, що ті люди, які сьогодні тут в залі виступали, насправді вболівають за українців і за стабільність грошової одиниці. Я не завжди поділяю точку зору Азарова, керівника мого комітету, але те, що він сьогодні говорив - я заслухався!

Як банкір із 25-річним досвідом, я відчуваю, які є ризики і проблеми на сьогоднішньому фінансовому ринку. Інші, знаєте - політичні виступи, політичні гасла, пошук крайнього, "переведення стрілок"... Це мені, звичайно, сьогодні не сподобалось. Тому що це не додасть стабільності національній грошовій одиниці.

- Чи можливо, що в банку "Надра" повториться історія "Промінвестбанку" і постраждають вкладники?

Я страшенно не люблю називати банки, бо будь-яке слово, будь-яка назва банку, яка лунає тут, у Верховній Раді, чи в коментарях - вона приносить проблеми автоматично цьому банку. Тому що ніхто не розбирається. Говорять про банк - значить, погано. І пішло-поїхало...

Теоретично сьогодні в будь-якому банку це можливо. Сьогодні звинувачували Національний Банк за рейдерство, яке було по "Промінвестбанку". Скажіть, хіба це функція Національного Банку - хапати рейдерів за руку? Адже Національний Банк про це повідомив у відповідні служби, які повинні були розібратись, хто займається рейдерством. Але, на превеликий жаль, ніхто на це не прореагував. І складається дивна ситуація. Хто в цій країні відповідає за силові захоплення банків?! Роблячи з цього висновку, я думаю, що в цій ситуації хаосу все можливо з будь-яким банком. Тому що - хто захищає тепер?!

- Зараз банки залучають від людей вклади під великі відсотки. Як людина може відрізнити чесну пропозицію від фінансової піраміди, чи договору з підвохом, по якому банк знизить відсоток як забажає?

Я можу тільки сказати: кожен українець розуміє, що в межах 150 тисяч в будь-якій банковській установі гарантується депозит на повернення.

Як обрати банк - це, звичайно, настільки індивідуально, і важко радити. Я як голова ради Асоціації українських банків знаю, що у нас банківські установи є ліквідними. Їх руйнують тільки зовнішні чинники, тому що та процедура регулювання, яка запроваджена Національним Банком - вона жорсткіша, ніж в Європі по відношенню до комерційних банків. І банківська система звикла! З одного боку, це погано для банків. З іншого, це добре для суспільства.

Якщо взяти до уваги, що в цілому банківська система, незважаючи на дуже важкий фінансовий рік, мала все-таки прибутки - це свідчить про те, що є ще запас, є ще резерви, є можливості сформувати резерви по проблемним активам, які виникнуть у тих чи інших вкладників. Є можливості пролонгації кредитів. Тому я тільки можу сказати, що банківська система героїчно вистояла в минулому році.

Якщо взяти до уваги, що майже 60 мільярдів було вилучено і банківська система продовжує функціонувати, здійснювати платежі, видавати кредити - я навіть не очікував на таку міцність нашої банківської системи!

Коли закінчаться атаки, політичні баталії, важко сказати. Якщо вони затягнуться, то ці політики, які сьогодні так "вболівають" за українців і легковажно розкидаються політичними гаслами, не думаючи зберігати в суспільстві довіру до банківської системи - вони всім нанесуть велике зло, зокрема, собі, своїм батькам, своїм друзям.

Спілкувався Юрій ШЕЛЯЖЕНКО

Зі стенограмою позачергового засідання Верховної Ради на вимогу фракції Блоку Юлії Тимошенко можна ознайомитись за цим лінком.

- Мапа сайту
- Для друку

Телекритика

Правдошукач

Код кнопки:

Друзі:

Родинний сайт Букетів

protuvsih.com.ua

(*)
Останнє оновлення:
May 24. 2018 13:42:37
Powered by CMSimple