У Міноборони скаржаться, що суд відсунув командирів від бюджетної годівнички

Чиновники Міністерства оборони стверджують, що Окружний адміністративний суд міста Києва зриває реформу харчування військових. Однак, за даними порталу “Судова влада України”, суд зупинив дію наказу міністерства про так звану нову систему харчування у процесі розгляду позову підприємця, підкріпленого доказами недотримання Міноборони встановлених законом вимог щодо процедури прийняття регуляторних актів, зокрема, через відсутність громадського обговорення. Журналістам не вдалося отримати від міністерства задовільні пояснення відносно скарг військових на харчування за каталогом та монополізації ринку держзакупівель продовольства для армії.

У відповідь на прохання газети “Правдошукач” прокоментувати ситуацію з недовезенням продовольства за каталогом у 36-ту бригаду морської піхоти та порушені кримінальні провадження Начальник відділу юридичного забезпечення матеріально-технічного постачання юридичного департаменту Міністерства оборони України Вадим Гордієнко обмежився загальними поясненнями: “Поставка продукції у всі військові частини здійснюється на підставі господарських договорів, які укладені на підставі проведених процедур закупівлі. Якщо контрагент без належних об’єктивних обставин, які підтверджуються відповідними документами, не виконує свої зобов’язання, до нього будуть застосовані штрафні санкції”.

Заступник начальника управління розвитку продовольчого забезпечення Головного управління розвитку і супроводження матеріального забезпечення Збройних Сил України підполковник Олександр Хмиз заявив, що з військових частин, які перевелися на харчування за каталогом, скарг надходить “мінімальна кількість”. “У нас в кожній військовій частині є телефон гарячої лінії. Перевіряється кожна скарга на цю гарячу лінію і приймаються відповідні рішення” – підкреслив він і порадив звернутися з додатковим запитом щодо проблем із доставкою харчів за каталогом морським піхотинцям. На час публікації статті ми не отримали відповіді на запит.

Журналіст Кирило Сазонов розповів у своєму блозі про скарги від сімей військовослужбовців військової частини А1325, розташованої в Біляївському районі Одеської області. За його словами, в цій частині, яка була переведена на харчування за каталогом, немає їдальні в пункті постійної дислокації частини, немає овочесховища, їжу для солдатів готують у похідній кухні, під тимчасовими навісами, на відкритому вогні. Сім’ї військовослужбовців скаржаться, що взимку їжа швидко остигає, а влітку – псується, оскільки холодильників теж немає, і солдатам постійно доводиться лікувати шлунок та кишечник.

Ще один журналіст, Сергій Смирнов, опублікував низку розслідувань на тему харчування військових у газеті “Дзеркало тижня”. За його словами, постачальники продуктів за каталогом отримують надприбутки, оскільки вартість харчування ЗСУ виросла на 30–40% порівняно з аутсорсинговою системою, при цьому постачальники вже не наймають кухарів та офіціантів: всі витрати на приготування їжі та сервіс перекладено на Збройні Сили. Він посилається на звіт аудиту Рахункової палати України, відповідно до якого, реалізація експерименту з переходу армії на нову систему харчування збільшила витрати з держбюджету на 60%. Також Смирнов пише, що в армію повертається практика нарядів на кухню, яка останні 10 років викорінювалася як рудимент совка. До речі, це підтвердилося і на прес-конференції в Міноборони, де підполковник Олександр Хмиз переконував журналістів, що у військового кухаря тепер є автомат і сектор обстрілу, та розповідав жахалки без будь-яких фактичних підстав, ніби цивільний кухар отруїть військовослужбовців. Хоча ризики отруєнь швидше в’яжуться не з приватним кулінаром, доходи якого залежать від якості роботи та репутації, а зі строковиком, посланим в наряд на кухню без досвіду та підготовки, що легко переплутає каструлі з супом і з помиями.

Новоявлених “кухарів з сектором обстрілу” в Міноборони намагаються подати як стандарт НАТО. Однак добре відомо, що в країнах НАТО практикуються різні підходи, включаючи аутсорсинг, але не практикується нічого схожого на вітчизняний дрімучий непрофесіоналізм. До речі, штаб-квартиру НАТО обслуговує ресторан приватної фірми, яка організує годування на воєнних базах. Дійсно, у США є і військові кухарі. Вони справді проходять базову військову підготовку, але практично ніколи не йдуть в бій та змагаються переважно у кулінарній майстерності, а не в стрільбі. Це справжні високооплачувані майстри та гурмани, фанатично віддані справі покращення армійського меню, а не солдати-строковики, що відбувають повинність.

16 липня Окружний адміністративний суд міста Києва зупинив дію наказу Міністерства оборони України “Про перехід військових частин (установ, закладів) Збройних сил України на систему продовольчого забезпечення із застосування каталогу продуктів харчування у 2019 році”.

Міноборони опублікувало на сайті заяву про “обурення” рішенням суду, підкреслюючи, що “реалізація зазначеної ухвали ставить під загрозу розвиток системи харчування військовослужбовців Збройних Сил України, яка була розроблена відповідно до стандартів НАТО та передових країн світу, а також направлена на якісне продовольче забезпечення українських військовослужбовців”.

У свою чергу, прес-служба Окружного адміністративного суду міста Києва повідомила, що суд розглядає позов фізичної особи-підприємця щодо неправомірності прийняття наказу Міноборони і застосував заходи забезпечення позову, які спрямовані виключно на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

“Позивач надав суду докази того, що оскаржуваний наказ є регуляторним актом та потребує відповідної процедури прийняття, яка була порушена Міноборони. На підтвердження вищезазначеного позивачем було надано висновок наукової установи. Зокрема, оскаржуваний наказ не було погоджено з Державною регуляторною службою, не внесено його до плану підготовки регуляторних актів та не оприлюднено для громадського обговорення, що стало підставою для задоволення судом клопотання про забезпечення позову” – вказано у повідомленні прес-служби суду, опублікованому на порталі “Судова влада України”.

Прес-служба та юрист Міністерства оборони України відмовилися коментувати спостереження газети “Правдошукач” стосовно того, що на зміну багатьом постачальникам їжі для військових із запровадженням нової системи харчування прийшла одна фірма ТОВ “Латоріца-Темп”, зареєстрована на квартирі в Одесі зі статутним капіталом 400 гривень; за збігом, заступник міністра оборони і фінансист Олег Шевчук також родом з Одеси. У 2018 році, за даними системи ProZorro, Міністерство оборони здійснило закупівлі у цієї фірми більше ніж на 300 млн грн за каталогом продуктів харчування для особового складу військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України.

Закупівлі продуктів за каталогом “нової системи харчування військових” супроводжуються корупційними скандалами, зокрема, навколо заниження вартості товарів для виграшу тендеру та подальшого підвищення ціни продуктів при укладенні договорів поставки за змовою чиновників та ділків.

4 квітня Антимонопольний комітет України оштрафував на 869,27 млн грн компанії, які у 2016 році брали участь у закупівлях послуг харчування Міністерством оборони на загальну суму 2,2 млрд грн і порушили конкурентне законодавство, узгоджено подаючи та відкликаючи заявки на торги, щоб отримати підряди за найвищими цінами. Серед оштрафованих горе-монополістів було ТОВ “Латоріца-Темп” і структури Юрія Іванющенка, корупційного діяча часів Януковича.