Проблеми з голосуванням не тільки у ВПО, вирішити їх має парламент – заступник Голови ЦВК Євгеній Радченко

Заступник Голови Центральної виборчої комісії Євгеній Радченко попросив журналістів допомогти “достукатися” до Верховної Ради України, яка попри неодноразові звернення ЦВК досі не прийняла необхідне законодавство для забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та інших категорій виборців, таких як військовослужбовці, які знаходяться на лінії розмежування, і близько мільйона осіб без зареєстрованого місця проживання.

Таке побажання пан Радченко висловив на прес-конференції у відповідь на прохання редактора газети “Правдошукач” Юрія Шеляженка прокоментувати проблему виключення ВПО з виборчого процесу та перспективи її вирішення.

– Центральна виборча комісія постійно наголошує на цій проблемі, – заявив Євгеній Радченко, – Хотілося б звернутися і до вас, шановні журналісти. Допоможіть нам достукатися вже до нового парламенту, оскільки проблеми є не тільки з внутрішньо переміщеними особами. Таких проблем багато. Це проблеми з людьми, які не мають чітко визначеного місця реєстрації та виборчої адреси. Є величезна кількість людей, які начебто вибули зі свого постійного місця реєстрації. Таких майже мільйон. Але через те, що вони ніде не зареєстровані, вони так само голосувати не можуть. Є проблема організації голосування військовослужбовців, наших захисників, які знаходяться на лінії розмежування. Цього разу відповідно до закону Центральна виборча комісія також не мала можливості створити спеціальні виборчі дільниці для наших захисників. Так само це стосується внутрішньо переміщених осіб. Центральна виборча комісія неодноразово зверталася до парламенту. Ми навіть готували законопроекти ще для Верховної Ради попереднього скликання, де ми планували підвищити роль такого поняття, як виборча адреса. Ми з величезним задоволенням підтримували законопроект, розроблений громадськими організаціями, щодо внесення змін до законодавства, які б дали можливість внутрішньо переміщеним особам проголосувати. Однак парламент не дослухався та президент не підписав. Віз і нині там. Що можу сказати? Центральна виборча комісія буде активно сприяти тому, аби всі категорії громадян були належним чином забезпечені можливостями реалізувати своє виборче право.

Нагадаємо, що серед 1,4 мільйона вимушених переселенців з окупованих Росією територій України на парламентських виборах 21 липня 2019 року мали можливість проголосувати лише 47 тисяч або 3%, які змінили місце голосування, причому вони не голосували за кандидатів-мажоритарників. Взагалі позбавлені можливості голосувати на виборах молоді громадяни з сімей ВПО, які не мали виборчої адреси до початку війни і отримали український паспорт без реєстрації місця проживання, коли їм виповнилося 18 років. Ця проблема є особливо гострою, оскільки звичка голосувати на виборах або ухилятися від цього формується з молодості та залежить від досвіду першого в житті голосування. Недопуск молодих переселенців до голосування на виборах – це не тільки приниження громадянської гідності, але й непоправна шкода їх патріотичному вихованню.

Постановою від 5.09.2018 р. № 129 ЦВК полегшила процедуру допуску ВПО до голосування на виборах шляхом тимчасової зміни місця голосування. Виборцям, які мають реєстрацію на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, було дозволено не додавати до заяви про зміну місця голосування документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

28 вересня 2018 року на зустрічі представників громадськості з новими членами Центральної виборчої комісії Євгеній Радченко заявив, що на його думку, як експерта, проблему голосування мешканців окупованих територій неможливо вирішити без зміни їх виборчої адреси, а для цього парламент має прийняти законопроект № 6240 від 27.03.2017 р. “Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)”. Слід зазначити, що цей законопроект не був прийнятий Верховною Радою і за регламентом буде вважатися відкликаним після переобрання парламенту.