Андрій Павловський: "Може, треба було б вивозити банкірів до лісу..."

6 серпня Прем'єр-міністр Юлія Тимошенко заявила в інтерв'ю "5 каналу", ICTV та 1+1, що "Родовід Банк", банк "Київ" та "Укргазбанк" відновили видачу депозитів.  Напередодні, 31 червня, вона зустрілася з вкладниками проблемних банків і повідомила, що уряд рекапіталізував ці банки та зробив їх державними.

Тим часом вкладники інших великих банків, що опинилися на межі банкрутства, продовжують протестувати та вимагати втручання влади, сподіваючись так повернути свої гроші. Про причини, що спонукали уряд вдатися екстраординарних (при всій їх дієвості) заходів "Правдошукач" розпитував Андрія Михайловича Павловського, народного депутата України від БЮТ, члена Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та праці.

- Зараз ми спостерігаємо хвилю протестів вкладників, бо їм не повертають гроші. Чому, на Вашу думку, збанкрутували такі великі системоутворюючі банки, як "Укрпромбанк"?

Минуле керівництво і власники "Укрпромбанку" всі кредитні ресурси і вклади людей перекачували на підтримку свого бізнесу, своєї нафтової мережі. А потім з якихось причин ця мережа "навернулась", і людям нема з чого повернути депозити.

Крім "Укрпромбанку", подібна ж ситуація в банку "Надра". Там ситуація ускладнюється великою заборгованістю перед іноземними інвесторами більш ніж на мільярд доларів. Причому іноземні інвестори проблемних банків, як правило, не погоджуються на реструктуризацію заборгованості перед ними, вони хочуть отримати своє за рахунок українських вкладників.

- Які заходи Ви, як народний депутат, здійснили для захисту прав вкладників?

Я звернувся до Генерального прокурора України, до Голови Служби безпеки України, до Голови Національного банку України, щоб вони перевірили факти, наведені у відкритому листі вкладників "Укрпромбанку" щодо зловживань власників цієї установи. Тому що ці зловживання привели до масового порушення прав вкладників, як не можуть зараз повернути свої депозити. Це майже мільйон людей.

Кажучи загалом, по Україні мільйони людей є власниками депозитів у банках, і більшість з них відчули проблеми, коли термін вийшов і вони прийшли до банку повернути свої кровні гроші, чесно зароблені, а їм не повертають. Я скажу свою точку зору суб'єктивну: це можна прирівняти до грабіжницьких дій! Неважливо, чи вас зупинить на вулиці злодій та забере гаманець або банк всупереч договору не віддає вкладені гроші.

Якщо б був приклад, що правоохоронні органи заарештували кількох власників таких банків, які не віддають людям вклади - інші банки не затримували б виплату по вкладам. Тому я підготував проект закону про адміністративну відповідальність власників банків та керуючих у разі невчасного повернення депозитів, він зареєстрований під номером 4404 ще у квітні. Був також законопроект Прокопчука, там взагалі пропонувалася кримінальна відповідальність від 5 до 7 років. Але є потужне банківське лоббі, яке не пропускає із зрозумілих причин ці закони до розгляду.

Ми повинні розуміти, що законодавство було в свій час під тиском банкірів написано дуже зручно для них. Зараз вони уникають відповідальності, посилаючись на те, буцімто невидача вкладів на вимогу власника грошей - "цивільні правовідносини", а не злочин.

Тому ми з колегами й ініціюємо запровадження адміністративної та кримінальної відповідальності для банкірів. Може, треба було б вивозити певних банкірів до лісу і там їм популярно пояснювати, що все-таки борги треба повертати... Саме таке бажання виникає! Але ми будемо діяти в правовому полі.

Я розумію: можуть бути якісь об'єктивні економічні причини для того, щоб банк збанкрутів. Але є багато випадків, коли за цим стоять якісь шахрайські дії, коли під прикриттям серйозної банківської установи створюється фінансова піраміда і кошти будь-яким чином збираються з людей, а потім ховаються в офшорних зонах чи вкладаються в якийсь приватний бізнес. А людям кажуть: вибачте, не вийшло, збанкрутіли. Не повинно так бути! Треба, щоб правоохоронні органи розбирались в кожному окремому випадку, чи це дійсно економічна недолугість менеджерів або злі наміри, реалізовані, щоб пограбувати людей.

Деякі банки, на жаль, працюють як фінансові піраміди. Перша ознака того, що банк готує "кидок" людей - це пропозиція значно вищих відсотків по вкладам, ніж в середньому по ринку. Це свідчить про те, що у банку склалася нездорова ситуація і він намагається за будь-яку ціну залучити нові вклади, щоб перекрити ними борги перед старими клієнтами. Фінансові піраміди швидко руйнуються, це закон економіки. І таку ситуацію, схоже, ми маємо з "Укрпромбанком", який заманював людей високими відсотками по депозитам.

- Чи справляється Національний банк України зі своїми обов'язками?

Не дуже професійно, тому що ми бачимо спекулятивний сплеск підняття курсу гривні. Я думаю, що дехто з керівництва Національного банку та наближені особи просто заробляють на цьому. Зараз у пресі є інформація, які саме банки заробили на цих валютних оборудках.

Думаю, що і минулого року восени дехто з інсайдерів заробив мільярди на коливаннях курсу гривні. Коли НБУ роздавав десятки мільярдів комерційним банкам деяким, причому відомо, за які відкати. Банкіри називають цифру 5-7% відкату, який треба було платити керівництву Національного банку, безпосередньо тим людям, які вирішують, кому дати допомогу, а кому ні. А потім банкіри з наданими їм "на підтримку" грошима виходили на валютний ринок, масово купляли долар, євро, тим самим торпедували нашу національну валюту. Імена банкірів, які робили це, напевне відомі правоохоронним органам. Проте цю інформацію ніхто не хоче оприлюднювати, ніхто не хоче нести відповідальність.

- Як Ви гадаєте, чи буде напружена ситуація в банківській сфері фактором президентської виборчої кампанії?

Безумовно, тому що це стосується благополуччя кожної людини, кожної родини. В півтора рази обезцінились зарплати по відношенню до долара. Водночас зросла ціна на імпортні товари, які купуються за долари перед імпортом в Україну. Ці фактори створюють певну напругу, яку окремі деструктивні елементи можуть спеціально роздмухувати за принципом "чим гірше, тим краще". Такі дії спостерігаються і у президентському таборі - і вони тим більш небезпечні, що саме Віктор Ющенко, як Президент України, по Конституції має важелі впливу на Національний банк України.

Не виключаю провокацій на валютно-кредитному ринку напередодні виборів, з метою підірвати позиції основного конкурента Ющенка - Юлії Володимирівни Тимошенко. Люди, які розхитують курс гривні, не розуміють, що своїми діями вони руйнують державу. І навіть якщо дорвуться та присмокчуться до владного корита, чого вони прагнуть більше за все, то оте корито виявиться розбитим та пустим. Сподіваюся, Кабінету Міністрів та НБУ вдасться втримати такий курс, як зараз, та не допустити реалізації деструктивних намірів.

Спілкувався Юрій ШЕЛЯЖЕНКО

- Мапа сайту
- Для друку

Телекритика

Правдошукач

Код кнопки:

Друзі:

Родинний сайт Букетів

protuvsih.com.ua

(*)
Останнє оновлення:
May 24. 2018 13:42:37
Powered by CMSimple