Свавілля військкоматів: реакція ООН і нардепів

15,2 тис. українських юнаків заплановано призвати восени 2019 року на строкову службу. Тим часом Моніторингова місія ООН в Україні зафіксувала як мінімум 11 випадків свавільних затримань у рамках весняного призову до Збройних сил України. Дані ООН про жорстоке поводження із призовниками та пікет Українського Руху Пацифістів з вимогами припинити полювання на призовників і скасувати призов на прохання газети “Правдошукач” прокоментували народні депутати Давид Арахамія, Мар’яна Безугла та Михайло Забродський, члени Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Давид Арахамія, голова фракції “Слуга народу”, заявив, що необхідно провести службове розслідування щодо свавільних затримань призовників, і пообіцяв ініціювати створення парламентської слідчої комісії, оскільки справа стосується репутації Збройних Сил України. “Я в цілому за скасування призову і перехід на суто професійну армію, але сьогодні в умовах війни ми це не можемо собі дозволити” – сказав пан Арахамія.

Я в цілому за скасування призову і перехід на суто професійну армію, але сьогодні в умовах війни ми це не можемо собі дозволити.

Давид Арахамія, голова фракції “Слуга народу” у Верховній Раді

Аргументуючи свою позицію, пан Арахамія послався на необхідність змагатися з Росією за чисельністю військового контингенту та на брак бюджетних коштів. Він не погодився з тим, що перемагати противника треба не числом, а вмінням і що велика непрофесійна армія є просто зручною мішенню. Також він ухилився від відповіді на питання, чи допоможе американська військова допомога у сумі 250 млн доларів перевести українську армію на професійну основу.

Ситуацію, коли призовники не воюють, а будують дачі генералам, пан Арахамія назвав одиничними випадками і наголосив, що винні в таких випадках притягаються до відповідальності. Але у редакції є підстави вважати, що це системна практика, на яку правоохоронні органи закривають очі. Причому навіть у разі публічного скандалу та початку кримінального провадження винні просто уникають відповідальності.

За словами Мар’яни Безуглої (фракція “Слуга народу”, заступниця голови комітету з національної безпеки, оборони та розвідки), зараз розробляється законодавство про нові підходи до рекрутингу в армію, оскільки військомати є атавізмом радянських часів. Вона запевнила, що Україна прямує до скасування призову, але всьому є свій час.

Михайло Забродський, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки (фракція “Європейська солідарність”) сказав, що комітет розбиратиметься з кожним випадком свавілля воєнкоматів, і висловив думку, що скасування призову може бути народною законодавчою ініціативою.

Генерал-майор Геннадій Долгашов, заступник начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, стверджує, що восени на строкову службу в Україні мають призвати 15,2 тис. громадян. Строк служби становить 18 місяців, призовний вік встановлено на рівні 20-27 років. Військовослужбовці строкової служби для виконання бойових завдань в зоні проведення ООС не залучаються. При цьому 3 тис. 842 грн призовник отримує як грошову допомогу, передає слова генерал-майора Долгашова інформаційне агентство УНІАН.

Восени на строкову службу в Україні мають призвати 15,2 тис. громадян. Строк служби становить 18 місяців, призовний вік встановлено на рівні 20-27 років.

Генерал-майор Геннадій Долгашов, заступник начальника штабу Командування Сухопутних військ Збройних Сил України

Власні джерела газети “Правдошукач” у Збройних Силах України уточнюють, що грошова допомога призовникам у сумі 3 842 грн, або $157 є одноразовою. Військовослужбовці строкової служби отримують всього 386 грн або $16 щомісяця. При цьому дійсно багато з них практично не отримують військової підготовки, а працюють з-під палки як раби, наприклад, на будівництві приватних дач для командирів. Встановлений законом строк примусової військової служби нерідко затягується. Наприклад, цього року наказ про демобілізацію багатьох строковиків був затриманий на 3 місяці через вибори.

Четверо з п’яти призваних до армії українців активно уникають рабства на примусовій військовій службі. Військові комісаріати вдаються до свавільних та брутальних заходів, щоб виконати план призову: полюють на призовників на вулицях, призивають хворих людей, які приходять за повістками до військкомату, ігноруючи їх медичні довідки про непридатність до військової служби.

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні провела інтерв’ю з 11 жертвами свавільних затримань призовників представниками військового комісаріату, які не мають права затримувати людей. Про це йдеться у Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні 16 травня – 15 серпня 2019 року, оприлюдненій Управлінням Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини. Зокрема, у доповіді описано наступний випадок.

28 травня 2019 року приблизно восьмеро чоловіків, які працюють у військовому комісаріаті Харкова, схопили чоловіка, який увечері повертався додому. Його посадили в автомобіль і відвезли до військкомату, де всю ніч протримали під замком. Наступного ранку його відвезли до збірного пункту. Йому пригрозили 20 роками позбавлення волі у разі спроби відмовитись від проходження військової служби, хоча за законом жоден злочин в Україні не карається таким строком ув’язнення. Він встиг викласти на популярному веб-сайті свою історію, і 30 травня його відпустили. Коли він уходив, співробітники військкомату пригрозили йому: «Коли ходитимеш містом, оглядайся».

УВКПЛ відомо щонайменше про 11 осіб, які були свавільно затримані у рамках весняного призову до Збройних сил України.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини

Як повідомляла раніше газета “Правдошукач”, 20-річний Єгор Потаманов був викрадений на вулиці співробітниками харківського військкомату, коли разом із братом він транспортував на лікування хворого батька. Єгора засунули в машину та відвезли в наручниках до військового комісаріату, де він відмовився складати присягу і почав голодування. Брат Єгора взяв участь у пікеті Українського Руху Пацифістів під Верховною Радою України та Офісом Президента України та розповів журналістам, що сотні призовників були викрадені у такий же спосіб на вулицях Харкова цього літа. Троє з них порізали вени та один повісився у відчайдушних спробах добитися звільнення від призову на підставі розладу психіки. Викраденим призовникам не дозволяли зустрітися з родичами, оскільки командування намагалося приховати їх синяки й травми, спричинені насильницьким транспортуванням до військкомату. Правоохоронці не спромоглися ефективно розслідувати викрадення молодих людей, нелюдське поводження з ними та зловживання владою і службовими повноваженнями під час так званого полювання на призовників.

Руслан Коцаба, голова Українського Руху Пацифістів, заявив на міжнародній нараді ОБСЄ у Варшаві з питань дотримання прав людини, що примусова військова служба суперечить демократичним цінностям і провідні демократії світу, об’єднані у G7, давно від неї відмовилися. Він закликав покласти край свавільним затриманням призовників, скасувати призов і виконати неодноразові обіцянки політиків щодо створення в Україні професійної добровільної армії.

Примусова військова служба суперечить демократичним цінностям. Провідні демократії світу, об’єднані у “великій сімці”, давно від неї відмовилися.

Руслан Коцаба, голова Українського Руху Пацифістів