Європейський Cуд з прав людини: втрачена надія на справедливість

Розслідування газети «Правдошукач» викрило абсолютно несправедливі та корумповані підходи Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ), що приносить в жертву елементарні принципи чесного процесу заради тіньової політики та вибіркового правосуддя. Замість турботи про власну ефективність та доступність Суд шукає приводи, щоб відхиляти 9 заяв із 10-ти та карати адвокатів за наполегливе подання заяв. У прес-службі ЄСПЛ підтвердили шокуючий факт приписування адвокату злочинів без судового вироку, але заперечили тенденцію, що на сьогодні право на звернення до ЄСПЛ стало порушеною обіцянкою.

У прес-релізі від 12 грудня 2018 року ЄСПЛ звинуватив українського адвоката Наталію Целовальніченко в шахрайстві та зловживаннях, оголосивши про її відсторонення назавжди від представництва заявників в Суді. Близько 200 її довірителів серед заявників, що чекають розгляду своїх справ в ЄСПЛ, позбавлені правової допомоги у зв’язку з кулуарним рішенням ЄСПЛ, яке «ґрунтується на презумпції винуватості адвоката» – за влучним висловом Лідії Ізовітової, голови Ради адвокатів України.

Пані Целовальніченко, керівник ГО “Луганська правозахисна група” та адвокат багатьох жертв війни на Донбасі й постраждалих від Чорнобильської катастрофи, зазначає, що подібні звинувачення у злочині були зроблені без належного розслідування та чесного судового розгляду, можливо, у помсту за її підтримку численних заяв про виплату компенсацій збитків, заподіяних під час збройного конфлікту на Сході України. За її словами, вона не була інформована про деталі інкримінованих їй правопорушень і не мала можливості довести власну невинуватість перед Судом; повний текст рішення ЄСПЛ з фактичним та юридичним обґрунтуванням відсутній; неможливо навіть подати апеляційну скаргу.

Міністр юстиції України Павло Петренко в короткому коментарі газеті «Правдошукач» назвав «дивним» той факт, що ЄСПЛ не опублікував рішення про відсторонення адвоката Целовальніченко, але запевнив, що він поважає рішення ЄСПЛ і не ставить під сумнів його обґрунтованість.

Відповідаючи на наш запит, прес-служба ЄСПЛ пояснила, що “це було внутрішнє рішення процесуального характеру і, як таке, відповідно до загальної практики, воно не оголошується публічно у формі офіційного тексту. Суд і в інших випадках також мав приймати подібні рішення, коли визнавав проблематичною поведінку представників заявників”.


В усьому винен адвокат?

Чесний публічний розгляд справи, презумпція невинуватості та об’єктивне доказування вини поза розумним сумнівом – загальновизнані стандарти справедливого судового процесу. Всі вони були проігноровані під час шельмування Наталії Целовальніченко.

Заявників не шануємо!

Тіньова політика, конфлікти інтересів та заходи найсуворішої економії роблять Європейський Суд з прав людини практично нездатним чесно розглядати заяви потерпілих від порушень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

“Правдошукач” № 1 (123) за 2019 рік

Cпеціальний випуск газети “Правдошукач”, присвячений корупції та браку процесуальної справедливості в Європейському Суді з прав людини.