Техаські журналісти зустрілися з українськими колегами

Аян Мітра і Хуліан Агілар, редактор і журналіст некомерційної медіа-організації “Трибуна Техасу”, провели публічну лекцію в Американському Домі в Києві 30 серпня 2019 року. Лектори представили історію і перспективи свого проєкту громадянської журналістики, пояснили його бізнес-модель, редакційний процес і методи нарощування аудиторії.

“Трибуна Техасу” була заснована у 2008 році. 70 штатних працівників цього видання готують новинні тексти, відео і візуалізації великих масивів даних у доступному вигляді. Колектив працює у відділах за різними напрямками: редакція, зв’язок з читачами, дизайн, розробка, пошук фінансування. Редакційний відділ включає репортерів, редакторів, команди обробки фотоматеріалів, мультимедіа та візуалізації даних. У відділі зв’язку з читачами різні команди відповідають за питання членства в організації, просування в соціальних мережах і залучення читачів. Крім того, команда організації подій проводить суспільно-політичні заходи, щотижневі зустрічі у власній студії та щорічний Фестиваль Трибуни Техасу.

“Наша організація була заснована під час економічного спаду в Сполучених Штатах і глобальної рецесії. Висвітлення роботи уряду штату в ЗМІ занепадало. Традиційні газети та медіа-організації, які працювали на комерційній основі, згортали бізнес і скорочували штати. Виникла відчутна інформаційна прогалина: медіа не повідомляли про численні закони, які стосуються техасців. Люди мають знати, що відбувається в уряді штату. Ми працюємо на некомерційній основі, тому що наші співзасновники вирішили, що ми візьмемо на себе місію служити суспільству. Ми зосередилися виключно на висвітленні політики та діяльності уряду штату, а також на питаннях, що мають значення для всього Техасу. Ми чітко дотримуємося цієї тематики, щоб зберегти довіру людей, які нас підтримують”, – розповів Аян Мітра, редактор “Трибуни Техасу”. Він підкреслив, що якісна журналістика цілком здатна фінансуватися коштом внесків читачів, які цінують таку журналістику.

Газета “Правдошукач” поцікавилася у колег з Техасу, чи висвітлюють вони судові процеси і які журналістські розслідування вони проводять для боротьби з корупцією.

За словами журналіста “Трибуни Техасу” Хуліана Агілара, їх організація регулярно запитує й оприлюднює різні види публічної інформації. Наприклад, такий інструмент журналістики даних, як “Довідник зарплат держслужбовців” на сайті “Трибуни Техасу”, дозволяє моментально побачити верхівку найбільш високооплачуваних службовців, починаючи зі спортивних тренерів, яким дістаються мільйони доларів коштом платників податків. Такі ж публічні бази даних створені з питань освіти, кримінального правосуддя та екології. Іноді “Трибуна Техасу” користується матеріалами судових процесів, які доступні кожному громадянину в Техасі, на відміну від України, не дивлячись на те, що конфіденційна інформація, така, як імена інформаторів, може бути прихована за рішенням суду. Втім, журналістам дозволяється фотографувати та знімати відео в українських судах, але такі методи заборонені в Техасі: там в залі суду допускаються тільки старомодні записи від руки та замальовки.

“У нас немає судового журналіста, який би висвітлював роботу багатьох федеральних і місцевих судів в Техасі. Ми йдемо до судів, якщо там відбувається щось цікаве. Наприклад, я можу сходити в імміграційний суд”, – сказав Хуліан Агілар. “Трибуна Техасу” висвітлювала відомі судові процеси на предмет посвідчення особи виборця, стрілянини поліціянтів і переділу меж виборчих дільниць. Після публікації журналістського розслідування екстравагантної подорожі на літаку членів Техаської комісії з алкогольних напоїв, яка коштувала казні більше ніж 7000 доларів, чиновники-марнотрати втратили посади, а бюджет відомства на поїздки був скорочений.

Юрій Шеляженко