Трансплантація в правовому полі: закон рятує життя

2019 рік став знаковим для розвитку передових медичних технологій трансплантації в Україні. З 1 січня почав діяти Закон України “Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині”. 24 грудня у Ковельській центральній районній лікарні вперше за 15 років провели трансплантацію серця і нирки для порятунку життя тяжко хворим людям. А 28 грудня президент Володимир Зеленський підписав прийнятий парламентом законопроєкт, за яким кожній людині або її близьким родичам після смерті дозволяється передати тіло чи анатомічні матеріали для пересадки.

Фото і відео трансплантації, опубліковані Ковельським МТМО

Трансплантація сьогодні в усьому світі розглядається як надзвичайно ефективний, а у деяких ситуаціях і безальтернативний, метод лікування незворотних захворювань та ушкоджень таких життєво важливих органів, як легені, нирки, печінка, серце, тощо.

На круглому столі у Верховній Раді України, організованому Комітетом з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, заступник голови комітету та голова підкомітету з питань трансплантації та сучасних медичних технологій Оксана Дмитрієва розповіла: “В Україні щорічно потребують трансплантації органів за життєвими показаннями до 5 000 осіб, проте фактично проводиться не більше 130 трансплантацій на рік. При цьому наша держава посідає останнє місце серед країн Європи за показником посмертного донорства, який в Україні становить до 0,1 випадку на 1 мільйон населення, що у 100 разів менше, ніж у сусідній Польщі, та у 250 разів менше, ніж в Іспанії, яка за цим показником є світовим лідером. Наприклад, у 2019 році в Україні не було проведено жодної трупної трансплантації”.

Круглий стіл у Верховній Раді щодо перспектив трансплантації в Україні. Відео каналу “Рада”.

Пані Дмитрієва стверджує, що однією з основних причин гальмування розвитку в Україні цього напряму медицини є відсутність необхідної кількості донорських органів для трансплантації. За словами народної депутатки, держава витрачає великі кошти на проведення трансплантацій органів за кордоном, які було б ефективніше витратити вдома: “Лише у 2018 році держава профінансувала 163 трансплантації органів та 110 трансплантацій кісткового мозку за кордоном, виділивши на це понад 600 млн гривень. При цьому, за умови належної роботі системи трансплантації, в Україні на відповідні кошти можна було б пролікувати декілька тисяч осіб”.

Нове законодавче регулювання у сфері трансплантації має на меті забезпечення побудови ефективної та дієздатної системи трансплантації в Україні, приведення національного законодавства у відповідність до міжнародних актів у сфері трансплантації, а також зменшення надмірної зарегульованості в цій сфері.

Законом передбачено створення Єдиної інформаційної системи трансплантації, що включатиме окремі реєстри донорів, реципієнтів, анатомічних матеріалів, а також здійснюватиме розподіл та визначатиме пари донор-реципієнт. Раніше планувалося, що ця система запрацює з 2020 року, але її запуск відклали до 1 січня 2021 року. Кабінет міністрів України має забезпечити утворення та функціонування державних інформаційних систем трансплантації, а також їх інформатизацію, адміністрування, програмне забезпечення та наповнення відповідною інформацією.

Застосувати трансплантацію медичний заклад зможе виключно у разі неможливості збереження життя чи відновлення здоров’я іншими методами, що встановлює консиліум лікарів. Перелік закладів, які мають ліцензію на медичну практику з застосуванням трансплантації, затверджує Міністерство охорони здоров’я України.

Реформа українського законодавства щодо трансплантації здатна не тільки зберегти життя тисячам людей, а й вивести Україну на одне з перших місць у світі за кількістю проведених операцій. Створюється цілісна і надійна система пересадки органів від донора до реципієнта, що дозволить швидко здійснити необхідну операцію і врятувати людині життя.

Передбачені також покарання за зловживання і недбалість у цій чутливій сфері. Зокрема, за порушення встановленого законом порядку трансплантації можна буде сісти в тюрму на 3 роки, а за торгівлю органами на 8 років із забороною медичної практики згідно зі статтею 143 Кримінального кодексу України.

З усім тим, щоб система трансплантації працювала прозоро і не призвела до небажаних наслідків, у законодавців попереду багато роботи. Треба створити етичні комітети при медичних закладах, які подбають про повагу до волевиявлення донорів. Не менш важливим є питання просвіти та роз’яснювальної роботи серед людей, щоб страшилки й популізм не звели нанівець увесь задум та гуманні цілі порятунку життів українців.

Розвиток української трансплантології допоможе скоротити рівень смертності від важких захворювань і при цьому більш ефективно використовувати бюджетні кошти. До речі, уряд 18 грудня 2019 року визначив постановою № 1083, скільки медики отримуватимуть за кожну операцію. Наприклад, трансплантація нирки коштуватиме близько 324 тис. грн, трансплантація серця і легень 535 тис. грн, пересадка печінки 855 тис. грн, трансплантація стовбурових клітин більш ніж 1,3 млн грн.

Анастасія ЧАРКІНА, Юрій ШЕЛЯЖЕНКО