Синергія віри, милосердя та взаємодії

Нещодавно в Києві відбувся Всеукраїнський Суспільний Форум «Участь активних громадян у соціальному розвитку громад», який зібрав близько 80 учасників із 15 областей. Захід улаштувала Релігійна місія «Карітас-Спес» Римо-Католицької Церкви в Україні за підтримки уряду Німеччини та Фонду німецьких католиків «Реновабіс» у рамках проєкту «Зміцнення місцевої самоорганізації та громадської активності в Україні».

Цей проєкт має на меті посилити волонтерську соціальну активність, залучити місцеві ресурси до самоорганізації, забезпечити діалог між дієвими суспільними групами, парафіяльними осередками, представниками місцевої влади, підприємцями для розвитку якісних соціальних сервісів у громадах.

На Форумі були представлені проєкти соціальних служінь, реалізовані спільно з місцевими, національними та міжнародними партнерами – представниками територіальних громад, органів влади та бізнесу. Також презентувалися донорські можливості для реалізації такого роду ініціатив.

Як зазначив Руслан Краплич, керівник Проєкту «Зміцнення місцевої самоорганізації та громадської активності в Україні», впродовж останніх п’яти років найвищий рейтинг довіри серед українців має Церква, а третю сходинку посідають волонтерські організації. Тому участь релігійних спільнот є важливим чинником розвитку громад на основі соціальних проєктів, які реалізуються в Україні.

Олександр Ярема, заступник Міністра з питань молоді, сім’ї та спорту, розповів про напрямки з підтримки благодійних ініціатив, у т. ч. про міжнародні програми, які сприяють обміну досвідом молоді. Він також повідомив про те, що Міністерство ветеранів, Міністерство соціальної політики, Український культурний фонд і виконавчі структури органів місцевого самоврядування підтримують благодійні й інші соціально важливі ініціативи. При цьому питома частка всіх проєктів стосується молодіжного напрямку.

Про інтерес донорів і Програми міжнародної технічної допомоги для України розповів Володимир Шейгус, виконавчий директор ІСАР “Єднання”. Їхні зусилля покликані створити комфортні умови для ведення бізнесу та розвитку філантропії. Водночас українським реципієнтам важливо формувати власну стратегію, займатись організаційним розвитком, розробляти якісні, раціональні та прозорі проєкти.

Про значення інституту церкви в соціально-економічному розвитку місцевої громади повідомив Зиновій Свереда, доктор соціальної економіки, екс-доцент Папського Григоріанського Університету. Він зазначив, що відродження церкви, як і культури, в Україні слугує моральному оздоровленню людей, формуванню соціально-суспільного капіталу через інноваційні форми економіки.

Про підтримку соціальних проєктів як елемент корпоративної відповідальності бізнесу розповіла Юлія Сосєдка, акціонерка банку «Конкорд», фундаторка благодійного фонду «Біржа благодійності». Вона пояснила це традицією вірян жертвувати десятину прибутку на справи милосердя. Отець Петро Жарковський, президент Місії «Карітас-Спес Україна», подякував Юлії за таку позицію.

Про інноваційну модель інклюзивних рішень «ConnectPRO» – «Перекладач жестової мови» повідомили Віталій Потапчук, голова компанії «Технології для людей», і Євген Охріменко, голова громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність». Завдяки їхній ініціативі вже долають мовний і психологічний бар’єр між собою люди, які чують і ті, хто має суттєві вади слуху.

Леонід Ігнатьєв, керівник Громадської спілки «Міжнародна асоціація зі сприяння сталому розвитку півдня України «Євростратегія», та Сергій Суднік, голова Громадської спілки «Рада Соціального Інвестування», представили проєкт «Соціальна краудфандингова ресурсна платформа «SIPstarter: Social Investment Projects», який дає змогу залучати кошти за допомогою віртуальних технологій.

Про екуменічне служіння «Християнська Служба Порятунку» доповів його співзасновник Андрій Оленчик. Він повідомив, що ХСП об’єднує мирян, черниць, священників, які надають гуманітарну, духовну, інформаційну, консультативну, навчальну, освітню, правозахисну, психологічну, соціальну, допомогу військовослужбовцям і цивільним громадянам на прифронтових територіях, а також всім, хто постраждав через бойові дії у зоні війни на Донбасі: ветеранам і їхнім родинам, переселенцям.

Про роль священника і парафіян у житті місцевої громади через взаємодію з благодійними, громадськими та релігійними організаціями розповів отець Андрій Пінчук, староста села Волоське Дніпропетровської області.

Досвідом створення соціальних сервісів, потрібних громаді, зокрема, центрів для жінок у складних життєвих обставинах, поділилась Юлія Царевська, менеджерка проєктів ВБО «Конвіктус Україна».

Форум завершився консалтинговою сесією й оголошенням конкурсу мікрогрантів, а також ознайомленням з планами Місії «Карітас-Спес» на 2020 рік.

Олександр КРИВЕНКО