Треба відновити виборчі права внутрішньо переміщених осіб

Майже половина складу Верховної Ради України, що формується за мажоритарною системою, буде обрана без урахування 1,5 мільйонів голосів виборців з числа внутрішньо переміщених осіб.

За 5 років влада так і не створила дієвий правовий механізм реалізації виборчих прав переселенців на місцевих виборах та на парламентських виборах по мажоритарним округам, не дивлячись на те, що люди тривалий час у приймаючих громадах сплачують податки, виконують інші обов’язки як громадяни. Але переселенці значно обмежені у праві впливати на формування влади.

Після цього не варто дивуватися, що влада не цікавиться проблемами ВПО, не знаходить коштів на житло, соціальний та правовий захист людей, які втратили свій дім через війну.

Необхідно боротися за відновлення виборчих прав ВПО. Громадяни України не мають усуватися від участі в демократичних процедурах. Вимоги щодо захисту виборчих прав ВПО мають бути спрямовані, перш за все, до ЦВК, адже цей орган влади має достатньо повноважень, щоб вирішити питання. Бездіяльність ЦВК та невключення переселенців у списки виборців слід оскаржувати. Більше того, коли ВПО усунуті від участі у виборах, це викликає сумніви у їх підсумках і є підставою для оскарження результатів виборів у мажоритарних округах.

Деяким вимушеним переселенцям вдалося досягти успіху в боротьбі за участь у місцевих виборах 2015 року. Громадянське суспільство, зокрема Луганська правозахисна група разом з партнерськими організаціями та коаліціями давно бореться за виборчі права ВПО. Необхідно продовжувати цю боротьбу, поки виборчі права переселенців не будуть відновлені в повному обсязі та для їх реалізації не треба буде проходити принизливі та виснажливі бюрократичні процедури.

Відновлення виборчих прав ВПО — це запорука відновлення гармонії та взаємоповаги у суспільстві, відновлення єдності країни на засадах справжньої цінності для держави та суспільства Людини та її Прав.

Наталія Целовальніченко

Від редакції. На засіданні ЦВК 16 липня 2019 року голова Центральної виборчої комісії Тетяна Сліпачук проінформувала, що на парламентських виборах у 2019 році близько 281 тис. виборців скористалися своїм правом змінити місце голосування, що менше порівняно з 315 тис. виборців, які змінили місце голосування на президентських виборах. Найбільше тих, хто змінив місце голосування, зареєстровані у Донецькій області (42,6 тис.) та Києві (21,2 тис.). Дивіться відео-editorial редактора Юрія Шеляженка, записане після засідання ЦВК.