Редакція газети “Правдошукач” спрямувала до Департаменту державної автомобільної інспекції МВС України запит за мотивами критичних публікацій відомих правозахисників Тетяни Монтян, Ігоря Голованя, Марка Бен-Наіма.
Тетяна Монтян на сайті www.infocorn.org.ua пише, що працівники правоохоронних органів та комунальних служб займаються “шакальським полюванням на вулицях за автомобілями, які спокійно стоять собі, не порушуючи ніяких правил і нікому не заважаючи”. “Навіщо облаштовувати паркувальні місця? Адже це сприятиме зменшенню виторгу евакуаторів!” - каже вона. За її словами, не треба платити евакуаторникам: достатньо зробити усну заяву про крадіжку автомобіля і добитися реакції.
Керуючий партнер Адвокатської фірми "Головань і партнери" Ігор Головань на сайті "Українська правда" описав у своєму блозі в публікації під назвою "Сізіфу на заздрість" відвідування одного з відділень Державтоінспекції. Він стверджує: “На елементарні процедури, які в Європі займають лічені хвилини, в українських органах ДАІ доводиться витрачати день, а то і два. Кожного дня тисячі українців витрачають години і дні на здійснення цих безкінечних процедур, не потрібних нікому, крім чиновників, що з них годуються. Абсурд ситуації, крім іншого, полягає у тому, що ми з водієм, разом з десятками наших товаришів по нещастю, "отримували послуги"! Бо відповідно до українського законодавства "оформлення реєстраційних документів і документів на право керування транспортними засобами" - це не виконання державним органом своїх функцій, а послуга, що надається органами МВС”.
Кримський правозахисник Марк Бен-Наім, керівник нашого корпункту у АРК пише в статті “О бедном ГАИшнике замолвите слово”:
“Итак, Вас остановил сотрудник ГАИ. Совершили Вы правонарушение или нет - еще никому не известно. Виновность Ваша в чем-либо никем не установлена. Сотрудник ГАИ обязан подойти к вам и представиться. Сообщить причину остановки. Кодекс Украины о административных правонарушениях (КУоАП) предоставляет ему право остановить вас, только если есть обоснованные подозрения, что вы совершили правонарушение или преступление. Других случаев КУоАП просто не предусматривает. Любые остановки познакомиться, спросить о количестве выпитого вчера и т.д. - незаконны.
В соответствии с изменениями, внесенными в КУоАП, инспектор может рассмотреть им же составленный административный протокол прямо на месте и принять решение по делу. КУоАП четко регламентирует порядок рассмотрения дела об административном правонарушении. Привлекаемый к ответственности имеет право на ознакомление с материалами дела, на участие защитника, на время для подготовки к рассмотрению. Он имеет право заявлять ходатайства, дополнять документами материалы дела, давать пояснения, допросить свидетелей и многое другое. Сотрудник ГАИ, рассматривающий материал, должен огласить тему рассмотрения, выслушать стороны и свидетелей и все это запротоколировать.
Теперь представим себе, как это может происходить в чистом поле на
обочине дороги. Ничего этого инспектор, понятно, не делает - и тут же
сам "попадает" под действие УК Украины. Он совершает должностной
подлог, т.к. записывает в постановлении о привлечении к
ответственности, что он, ЯКОБЫ, рассмотрел материалы дела. Но порядок
рассмотрения прописан в КУоАП. Инспектор нарушил этот порядок, т.е.
ничего не рассмотрел, и все его действия незаконны.
Отдельной темой является вопрос с эвакуацией Вашего транспорта.
Изменения в КУоАП коснулись и этого вопроса. Практика Европейского суда
по правам человека заставила внести в КУоАП изменения в части,
касающейся отношения государства к Вашей частной собственности. Теперь
эвакуировать автомобиль возможно только в случае, если он создает
серьезные неустранимые препятствия для движения транспорта. По
требованию инспектора ГАИ Вы остановили автомобиль на обочине. Никаких
препятствий он не создает, может двигаться дальше "своим ходом".
Эвакуация в такой ситуации является уголовным преступлением, которое
совершают сотрудники ГАИ.
Но и это не все. Теперь по Вашему заявлению ГАИ обязано вернуть Вам автомобиль со штрафплощадки абсолютно бесплатно. Вам необходимо только написать заявление и зарегистрировать его в канцелярии ГАИ. Не отдают автомобиль - смело пишите заявление в прокуратуру”.
У відповідь на надісланий запит з копіями критичних матеріалів редакція отримала лист першого заступника начальника Департаменту державної автомобільної інспекції МВС України С. М. Левченка:
“Ваш інформаційний запит щодо перевірки фактів, викладених у наданих Вами статтях, уважно розглянуто в Департаменті ДАІ.
Повідомляємо, що всі дії працівників Державтоінспекції МВС
регламентуються Законами України та підзаконними нормативно-правовими
актами.
Зокрема, наявність тимчасового реєстраційного талона у водія транспортного засобу, який не є його власником, передбачена пунктом 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. Видача цього талона здійснюється відповідно до Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388.
Перелік платних послуг, які надаються підрозділами Державтоінспекції під час реєстраційних операцій з транспортними засобами, їх розміри та порядок справляння плати за них визначені постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2007 року № 795 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ" та спільним наказом МВС, Мінфіну та Мінекономіки України від 05.10.2007 № 369/1105/336 "Про затвердження Розмірів плати за надання послуг органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Порядку їх справляння" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.10.2007 за № 1235/14502).
Тільки впродовж минулого року працівниками Державтоінспекції, під час проведення реєстраційних операцій, у тому числі видачі тимчасових реєстраційних талонів, виявлено 358 підроблених реєстраційних документів, 28 сфальсифікованих довіреностей, 400 транспортних засобів, якими незаконно заволоділи на території України чи за кордоном.
Відповідно до вимог керівництва МВС та Департаменту ДАІ при наявності всіх необхідних документів та платежів строк обслуговування однієї особи в реєстраційних підрозділах ДАІ та отримання відповідних документів не повинен перевищувати 3 години, за винятком випадків централізованого виготовлення свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів у м. Києві. Відповідно до наданої Вами статті Ігоря Голованя зазначений строк не перевищено.
Стосовно наведеної інформації у статті Марка Бен-Наіму щодо нібито
незаконних дій працівників ДАІ під час розгляду справ про
адміністративні правопорушення та евакуації транспортних засобів
повідомляємо, що вказані дії виконуються відповідно до положень Кодексу
України про адміністративні правопорушення (далі - Кодекс).
Так, у главі 22 цього Кодексу чітко розписано, як і ким здійснюється
розгляд таких справ. Зокрема, стаття 279 Кодексу, якою регламентується
порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачає,
що розгляд такої справи розпочинається з представлення особи, яка
розглядає дану справу. У подальшому ця особа оголошує, яка справа
підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної
відповідальності, роз'яснює права і обов'язки та після цього оголошує
протокол про адміністративне правопорушення. При цьому наявність
свідків, тим більше адвоката не є обов'язковою і твердження автора
статті стосовно незаконності дій працівника ДАІ під час розгляду
адмінпротоколу на місці скоєння правопорушення у встановлених
законодавством випадках є необгрунтованими.
Тимчасове затримання транспортних засобів передбачене статтею 265-2 Кодексу, якою встановлено, що в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом його блокування або доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку у випадках, визначених цією статтею. У свою чергу, Порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1102.
Таким чином, інформація, викладена у Вашому запиті та наданих до
нього статтях, щодо тяганини під час видачі реєстраційних документів і
незаконних дій працівників ДАІ свого підтвердження не знайшла”.